زغال سنگ ایران ایرانی فراهانی اصلاح طلب

زغال سنگ: ایران ایرانی فراهانی اصلاح طلب اصلاح طلبان اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار اجتماعی کم کردن تعداد موالید در 2 سال اخیر نوزاد ، خطر بسته شدن پنجره جمعیتی در کشور عزیزمان ایران تا 15 سال آتی

رئیس اداره سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت از روند رو به رشد پیری جمعیت در کشور عزیزمان ایران ابراز نگرانی کرد و گفت: پنجره جمعیتی در کشور عزیزمان ایر

کم کردن تعداد موالید در 2 سال اخیر نوزاد ، خطر بسته شدن پنجره جمعیتی در کشور عزیزمان ایران تا 15 سال آتی

خطر بسته شدن پنجره جمعیتی در کشور عزیزمان ایران تا 15 سال آتی/ کم کردن تعداد موالید در 2 سال اخیر نوزاد

عبارات مهم : ایران

رئیس اداره سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت از روند رو به رشد پیری جمعیت در کشور عزیزمان ایران ابراز نگرانی کرد و گفت: پنجره جمعیتی در کشور عزیزمان ایران در ۱۵ سال آینده به طرف بسته شدن می رود؛ یعنی تعداد جوانان مولد کم کردن پیدا می کند و جمعیت به سمت پیری می رود.

دکتر سید حامد برکاتی در گفت وگو با ایسنا، راجع به نگرانی های جمعیتی کشور عزیزمان ایران توضیح داد و گفت: شاخص باروری کلی در کشور عزیزمان ایران بین سال های ۶۵ تا ۷۰، در حدود ۵، ۶ و ۶.۵ بوده هست. کشور در آن وقت با ترافیک جمعیتی و عدم پیشگیری های مورد نیاز جهت این عنوان روبرو بود و زیرساخت های مورد نیاز نیز وجود نداشت، ولی به مرور با توجه توانمندی هایی که در زمینه تامین نیروی انسانی، ایجاد شغل، مدیریت آب، روش های تازه کشاورزی و زیاد کردن درآمد ملی ایجاد شد، بررسی دوباره ای در سطح کشور راجع به شاخص باروری کلی انجام شد که نشان می داد این شاخص در سال های نزدیک به ۸۸، به ۱.۷ یا ۱.۸ رسیده هست؛ این رقم نشان می داد که جمعیت کشور عزیزمان ایران در آینده ای نزدیک پیر می شود و در حال از دست دادن پنجره جمعیتی هستیم.

وی ادامه داد: این عنوان باعث تدوین سیاست های جمعیتی شد. اگر چه تعداد زیادی از متخصصان جمعیت شناس اعتقاد داشتند که بعد از اوج جمعیتی و سیاست هایی که اتخاذ شد، رسیدن به این حد از شاخص باروری کلی، رفتاری طبیعی است و بعد از آن به حد جایگزینی می رسد، ولی بالاخره سیاست های کلان جمعیتی اتخاذ و در نهایت به دستگاه ها ابلاغ شد.

کم کردن تعداد موالید در 2 سال اخیر نوزاد ، خطر بسته شدن پنجره جمعیتی در کشور عزیزمان ایران تا 15 سال آتی

رئیس اداره سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در ادامه اضافه کرد: به علت سیاست های در نظر گرفته شده، اوضاع پنجره جمعیتی، وجود نسل جوان مولد و همچنین ازدواج هایی که اتفاق افتاد، در پنج سال قبل از سال ۹۵، شاخص جایگزینی جمعیت به ۲.۰۱ رسید. این شاخص در سال ۹۲ به ۲.۸ و در سال ۹۵ به سطح جایگزینی رسید. این اعداد مبتنی بر سرشماری سال ۹۵ و آمار رسمی هست. جهت به دست آوردن آمار تازه نیز باید منتظر سرشماری سال ۱۴۰۰ باشیم.

ثبت یک طلاق به ازای هر سه ازدواج

رئیس اداره سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت از روند رو به رشد پیری جمعیت در کشور عزیزمان ایران ابراز نگرانی کرد و گفت: پنجره جمعیتی در کشور عزیزمان ایر

برکاتی با اشاره به زیاد کردن سن ازدواج جوانان طی سال های گذشته، افزود: در حال حاضر سن ازدواج جوانان حدود ۲۷ سالگی تخمین زده می شود. افزون بر آن طبق بررسی های وزارت بهداشت مشخص شده است است که از وقت ازدواج یک زوج تا وقت تولد نخستین فرزند آنها حدود پنج سال فاصله وجود دارد. با وجود این، بررسی ها نشان می دهد میل به زوج های جوان به تعداد فرزند، به صورت میانگین بیش از شاخص جایگزینی است.

وی همچنین به آمار طلاق در کشور اشاره کرد و گفت: امروز آمار طلاق در زوج ها که زیاد جوان هستند، زیاد کردن پیدا کرده هست؛ این آمار ۱۵ سال قبل حدود شش به یک بود، ولی دو سال قبل این رقم به کمتر از چهار و در حال حاضر به حدود سه به یک میل به پیدا کرده هست؛ یعنی به ازای هر سه ازدواج یک طلاق صورت می گیرد.

برکاتی اضافه کرد: ۵۰ درصد طلاق ها در پنج سال اول زندگی اتفاق می افتد. اگر همه این اعداد را کنار هم بگذاریم می بینیم که با رشد ۲۵ درصدی طلاق بین سال های ۸۹ تا ۹۵ و از ۹۵ تا ۹۶ نیز با هشت درصد رشد روبرو شدیم.

کم کردن تعداد موالید در 2 سال اخیر نوزاد ، خطر بسته شدن پنجره جمعیتی در کشور عزیزمان ایران تا 15 سال آتی

رئیس اداره سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت افزود: پنجره جمعیتی در کشور عزیزمان ایران در آینده ای نزدیک؛ یعنی در ۱۵ سال آینده به طرف بسته شدن می رود، تعداد جوانان مولد کم کردن پیدا می کند و جمعیت به سمت پیری می رود. این مساله در صورتی اتفاق می افتد که به آن توجه نشود و برنامه های موجود کشور ادامه پیدا کند.

برکاتی راجع به روند پیری جمعیت در کشور عزیزمان ایران نیز هشدار داد و گفت: تا سال ۱۴۲۰، ۱۵ درصد جمعیت کشور سالمند می شوند؛ در حالی که حدود ۱۰ سال پیش آمار این جمعیت کمتر از هفت درصد بود؛ به همین علت باید جهت این عنوان برنامهریزی شود. یکی از اقداماتی که در این زمینه انجام شده، ایجاد رشته طب سالمندی و همچنین برنامه ریزی جهت راه اندازی بخش های خوابیدن سالمندان هست. در حوزه بهداشت نیز بسته های خدمتی جهت این گروه سنی در نظر گرفته شده است است.

رئیس اداره سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت از روند رو به رشد پیری جمعیت در کشور عزیزمان ایران ابراز نگرانی کرد و گفت: پنجره جمعیتی در کشور عزیزمان ایر

کاهش ۴۰ تا ۵۰ هزار موردی موالید در دو سال اخیر

وی همچنین راجع به تعداد موالید در سال های اخیر نیز توضیح داد و گفت: تعداد موالید تا سال ۱۳۹۴، قیمت صعودی خوبی داشت و به یک میلیون و ۵۸۰ هزار مورد رسیده بود، ولی در دو سال اخیر این آمار به صورت میانگین تقریبا سالیانه ۴۰ تا ۵۰ هزار مورد کمتر شده است است.

برکاتی همچنین به انفجار جمعیتی در دهه ۶۰ اشاره و خاطرنشان کرد: کشور عزیزمان ایران این دهه را با شاخص باروری کل بالای ۶ شروع کرد؛ این رقم یعنی به ازای هر زوج به صورت میانگین شش مورد تولد داشتیم. کسی که در ابتدای دهه ۶۰ به دنیا آمده باشد الان ۳۷ سال دارد و کسی که انتهای آن به دنیا آمده باشد الان ۲۷ سال دارد. این افراد در سال ۱۴۲۰ از سن باروری خارج می شوند. هرچه از ابتدای سال ۶۰ به این سمت می آییم، میزان تولدها به نسبت زوج هایی که ازدواج کرده اند، کمتر شده است هست؛ یعنی این رقم از ۶.۷ به ۶ و در یک بازه زمانی ۲۰ ساله به ۲ و کمتر از آن و الان نیز به ۲ رسیده است.

کم کردن تعداد موالید در 2 سال اخیر نوزاد ، خطر بسته شدن پنجره جمعیتی در کشور عزیزمان ایران تا 15 سال آتی

برنامه وزارت بهداشت جهت زوج های جوان

رئیس اداره سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت راجع به کارها این وزارتخانه جهت کنترل سلامت جمعیت توضیح داد و گفت: ما بحث سلامت را در تمام گروه های سنی دنبال می کنیم. وزارت بهداشت در سال های گذشته به صورت مستقیم برنامه هایی جهت فرزندآوری اجرا کرده هست. همچنین بعد از ابلاغ سیاست های جمعیتی و تاکید مقام معظم رهبری بر آموزش های مورد نیاز دوره ازدواج ، وقت این آموزش ها از دو ساعت به شش ساعت ارتقا پیدا کرد. این برنامه در دانشگاه های علوم پزشکی کرج، تهران، شهید بهشتی و کشور عزیزمان ایران به صورت آزمایشی اجرا می شود و تا آخر تابستان به آخر می رسد. گسترش این برنامه به سه استان اصفهان، اراک و قم نیز در دست اقدام است و به مرور به همه کشور گسترش پیدا خواهد کرد.

برکاتی افزود: آموزش های روانشناسی جهت زوج های جوان با کمک بهزیستی، آموزش های حقوقی با همکاری قوه قضاییه و آموزش های مذهبی و شرعی نیز با همراهی شرکت تبلیغات اسلامی در بسته آموزش های پیش از ازدواج قرار گرفته است.

ناباروری ۱۵ تا ۲۰ درصد زوج های ایرانی

وی یکی از چالش های حوزه جمعیت را ناباروری اعلام کرد و گفت: تخمین زده می شود حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد زوج های کشور نابارور هستند یا می توانند نابارور باشند. ناباروری در بعضی افراد ثابت هست؛ یعنی زن یا مردی مشکلی در اندام های بدن خود دارند و ممکن است به صورت ذاتی نابارور باشند، ولی ممکن است زنی عوامل خطری داشته باشد که در نهایت منجر به ناباروری او شود.

برکاتی ادامه داد: وزارت بهداشت در دو حوزه بهداشت و درمان جهت این عنوان برنامه دارد؛ در این حوزه جهت زوج هایی که ثابت شده است نابارور هستند خدمات و تسهیلاتی در نظر گرفته می شود. جهت قانون گذاری مواردی مانند روش های مصنوعی باروری و … نیز با مجلس وارد بحث شدیم.

رئیس اداره سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در ادامه، با اشاره به اهمیت پیشگیری از ناباروری در زوج ها، گفت: جهت این عنوان آموزش هایی از پیش از ازدواج جهت زوج ها در نظر گرفته شده است هست؛ جهت مثال به آنها توصیه می شود اگر ازدواج کردند فرزندآوری را به تاخیر نیندازند؛ چون طبق فیزیولوژی انسان، امکان باروری به مرور و با زیاد کردن سن کمتر می شود. به همین علت بحث غربالگری زوج هایی که در معرض ناباروری قرار دارند در برنامه وزارت بهداشت قرار گرفته هست. در مراکز جامع سلامت بسته های آموزشی جهت این عنوان در اختیار زوج ها قرار می گیرد.

دستورالعمل هایی که یا عوض کردن کرد و یا لغو شد

وی در ادامه، به دستورالعمل های وزارت بهداشت جهت استفاده از روش های پیشگیری از بارداری نیز اشاره کرد و گفت: پیش از سیاست های جمعیتی تمام دستورالعمل هایی که به وزارت بهداشت راجع به مدیریت جمعیت و تنظیم خانواده وظیفه شده است بود، عوض کردن یافته و یا لغو شد. دستورالعمل های تازه نیز با رویکرد حضانت از جمعیت و سلامت آن و نه کنترل، تدوین شده است و توصیه هایی جهت مواردی که مورد نیاز است بعضی اقلام پیشگیری از بارداری در اختیار بعضی خانواده ها قرار گیرد تدوین شده است هست؛ جهت مثال زنی که مبتلا به نارسایی قلبی درجه بالاست، اگر به مراحل انتهای بارداری برسد، حتما جانش به خطر می افتد. در این موارد دستورالعمل هایی با کمک متخصصان نوشته شده است و به مراکز جامع سلامت و دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شده است هست. جهت روش های موقت پیشگیری از بارداری نیز اندیکاسیون هایی ابلاغ شده است است.

وازکتومی جهت مردان ممنوع شد

برکاتی همچنین اضافه کرد: همه این موارد در حال بازبینی هست. با توجه به اینکه این دستورالعمل ها در سال ۹۷ باید به روز شوند از تمام انجمن های علمی و همچنین هیئت های برد تخصصی نظرخواهی کردیم و تا آخر سال این دستورالعمل های فعلی بازبینی می شوند. همزمان با سیاست های ابلاغی انجام وازکتومی جهت مردان ممنوع شده است و به هیچ عنوان در برنامه های وزارت بهداشت برنامه ای در این زمینه وجود ندارد. اگر این کار در جایی به صورت غیرقانونی انجام شود، نظارت بر درمان دانشگاه های علوم پزشکی با این عنوان برخورد می کند.

وی ادامه داد: عمل توبکتومی زنان نیز در مواردی که توصیه شده است و مورد نیاز باشد، انجام می شود؛ چون وظیفه وزارت بهداشت حفظ جان، سلامت و ارتقای سلامت آحاد جامعه هست، ولی دسترسی عام به آن محدود شده است هست؛ البته با این محدودیت تعداد بارداری های پرخطر در سال های اخیر زیاد کردن یافته است و پزشکان به زحمت افتاده اند تا جان مادران را حفظ کنند، ولی در عین حال برنامه های موثری جهت حفظ جان مادران باردار در نظر گرفته شده است هست. کشور عزیزمان ایران یکی از کشورهای معدودی است که به اهداف توسعه هزاره در زمینه کم کردن فوت مادر و کودک رسیده هست.

غربالگری سندروم داون در بارداری های بالای 35 سال

برکاتی با بیان اینکه جهت بارداری در سنین بالای ۳۵ سال و کمتر از ۱۸ سال محدودیتی ایجاد نشده هست، ادامه داد: با وجود اینکه محدودیتی ایجاد نشده، ولی شواهدی داریم که نشان می دهد میزان بیماری و فوت و میر مادران در این دو گروه سنی زیاد هست. با وجود این تسهیلاتی مانند غربالگری سندروم داون ایجاد شده است است تا بارداری جهت زنان بالای ۳۵ سال دلواپس کننده نباشد. خدمات وزارت بهداشت در این حوزه نیز گسترش یافته و مواظبت ها جهت زنانی که زیر ۱۸ سال باردار شدند و به احتمال نیرومند خطر بسیاری بیشتری جهت آنها دارد، به عنوان مواظبت خاص در شبکه های بهداشت ثبت شده است و خدمات خاص ای به این گروه ارائه می دهیم.

واژه های کلیدی: ایران | جمعیت | سلامت | برنامه | ازدواج | ایرانی | برنامه | بهداشت | برنامه ریزی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog