زغال سنگ ایران ایرانی فراهانی اصلاح طلب

زغال سنگ: ایران ایرانی فراهانی اصلاح طلب اصلاح طلبان اخبار سیاسی و اجتماعی

نماینده پایتخت کشور عزیزمان ایران در مجلس ششم تاکید کرد: ما هر لحظه فکر می کنیم اصلاحات باید متولی داشته باشد. مردم از احزاب اصلاح طلب جلو افتادند چون واقعیت زن

مردم از ما جلوترند

مردم از ما جلوترند

عبارات مهم : ایران

نماینده پایتخت کشور عزیزمان ایران در مجلس ششم تاکید کرد: ما هر لحظه فکر می کنیم اصلاحات باید متولی داشته باشد. مردم از احزاب اصلاح طلب جلو افتادند چون واقعیت زندگی خودشان هست. دلیلی وجود ندارد که تصور کنیم حتما این احزاب اصلاح طلب حاکمان پرقدرتی در جامعه می شوند، چه بسا گرایش های دیگر مردم در جامعه بروز کند.

مردم از ما جلوترند

محسن صفایی فراهانی در «همایش اصلاحات و چالش ها» به مناسبت بیست و یکمین سالگرد گزینش دولت اصلاحات به همت انجمن اسلامی دانشکده علوم اقتصادی دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران برگزار شد، با اشاره به ریشه اصلاحات در کشور عزیزمان ایران گفت: در سال ۱۸۱۳ جنگ کشور عزیزمان ایران و روس شکل گرفت و عهدنامه گلستان بسته شد و کشور عزیزمان ایران بخش های زیادی را از خاک کشور واگذار کرد. ۲۵ سال بعد در جنگ بعدی ایرانی و روس، به رغم رشادت های فراوان، کشور عزیزمان ایران مجبور به عقب نشینی می شود و عهدنامه ترکمانچای بسته می شود.

تمایز کشور عزیزمان ایران و فرانسه

وی ادامه داد: در مورد قرارداد ترکمانچای فروغی می گوید وهن بزرگی به کشور عزیزمان ایران وارد شد. اول از نادانی مسئولان بود چون گردونه کشور بر محور نادانی می چرخد. بعد از این جنگ فرستاده ناپلئون با عباس میرزا ملاقات می کند. عین عبارات عباس میرزا در این جلسه این بود که «بیگانه تو این ارتش و دربار را می بینی هرگز گمان کنی من مرد خوشبختی هستم. مثل موج های خروشان دریا که در برابر ساحل می شکند، دلاوری های من شکست خورده هست. من از ضعف های خود خبر دارم. آوازه پیروزی فرانسه به من رسیده و دلاوری روس ها در برابر آنها پایداری محدودی هست. باعث پیشرفت شما و ضعف های همیشگی ما چیست؟ شما با فن پیروزی و به کار گرفتن همه هنرهای انسان آشنایی دارید در حالی که ما در جهلی شرم آور هستیم. آیا شعاع آفتابی که بر ما می تابد بر ما کم رمق است؟» این عبارات ولیعهد کشور عزیزمان ایران عمق بحران درونی یک فرمانده را نشان می دهد. این فعال سیاسی اصلاح طلب افزود: آنچه آنها را از ما متمایز کرد، قانون بود.

نماینده پایتخت کشور عزیزمان ایران در مجلس ششم تاکید کرد: ما هر لحظه فکر می کنیم اصلاحات باید متولی داشته باشد. مردم از احزاب اصلاح طلب جلو افتادند چون واقعیت زن

حاصل ۱۱ برنامه توسعه

صفایی فراهانی با قرائت بخش هایی از کتاب «یک کلمه» که ۱۸۰ سال پیش نوشته شده است هست، اظهار داشت: به دنبال کارها عباس میرزا که با فوتش متوقف شد، قائم مقام وارد دربار شد و تلاش کرد اصلاحات را در دربار محمد شاه ادامه دهد که با قتل او متوقف می شود و امیرکبیر بار دیگر فضای اصلاحات را احیا می کند. این روند ادامه می آید و به انقلاب اسلامی می رسد و آنچه ما به عنوان مدینه فاضله در انقلاب دنبال می کردیم. چون قرار بود هم استقلال به دست بیاوریم و هم حقوق شهروندی را که همان موقع زیر پا گذاشته می شد. وی اضافه کرد: همان طور که تاریخ نشان می دهد این اتفاق نیفتاد و مدیر دولت اصلاحات پیگیر همان روند قبلی شد تا این اتفاق ماندنی شود ولی غافل اینکه آنچه حاصل همه این ۱۱ برنامه توسعه بود، یکسری طرح های عمرانی شد و آنچه به عنوان توسعه مطرح می شود که مبنای آن از انسان شروع می شود. مادامی که این مساله در جامعه شکل نگیرد، امکان اینکه توسعه شکل بگیرد و به نقطه مطلوب جوامع پیشرفته برسیم، به آسانی حاصل نخواهد شد.

اصلاحات حزب نیست

نماینده پایتخت کشور عزیزمان ایران در مجلس ششم در مورد ایدئولوژی اصلاحات تصریح کرد: اصلاحات حزب نیست که مانیفست داشته باشد؛ این یک مشی است که بیست سال پیش شروع شده است و تا امروز ادامه دارد. امروز من ناامید نیستم. زمانی که خودم دانشجو بودم، اگر یک اعلامیه را می خواستیم تکثیر کنیم، با دستگاهی بود که زیاد از ۱۰۰ نسخه نمی شد تکثیر کرد ولی شما به علت میزان و نوع و سرعتی اطلاعاتی که به شما می رسد، دائما در جریان قرار دارید. صفایی فراهانی ادامه داد: ۱۵۰ سال پیش حرف هایی زدند که امروز هم توانایی ادامه دارد، چون نوع حکومت ها هنوز شرایط خود را عوض نکرده ولی نوع مردم عوض کردن کرده است.

مردم از ما جلوترند

توجه ژاپنی ها

وی با اشاره به روندهای سیاسی در دو دهه گذشته خاطرنشان کرد: سال ۸۴ تا ۹۲ یک سازی کوک شد ولی در سال ۹۲ مردم با جمع بندی خودشان و یکسری اطلاعات حرف دیگری زدند. درست است مقاومت های زیادی جهت کند شدن این روند می شود، ولی باور کنید سال ۵۷ هم در دفتر دفاع از آزادی حقوق بشر می گفتم مراد شما از نتیجه چیست؟ سال ها دولا شده است اید، سوار کولتان شدند، الان می خواهید اینها را پایین بندازید، طبیعی است نمی گذارند. این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: همان موقع که ناصرالدین شاه خارج می رفت و شلیته رقاص ها را می آورد، فیجی هم از ژاپن به اروپا رفت و گفت بروید ببینید چه صنایعی دارند و چه طور آموزش می دهند و چه قوانینی دارند. این گروه ها با نتایجی برمی گردند که ژاپن را هشت قسمت می کند و در هر قسمت می گویند ۲۰۰ مدرسه عین اروپا بسازید. چرا؟ چون می داند تا آدم نداشته باشند، نمی توانند تحول ایجاد کنند.

نماینده پایتخت کشور عزیزمان ایران در مجلس ششم تاکید کرد: ما هر لحظه فکر می کنیم اصلاحات باید متولی داشته باشد. مردم از احزاب اصلاح طلب جلو افتادند چون واقعیت زن

اشتباه بزرگ

صفایی فراهانی افزود: مشی اصلاحات فرم گرفته و ایدئولوژی آن مشخص هست. مهم این است آن را در ذهن جامعه نهادینه کنیم تا آنچه در آرزوی ماست، در عمل پیاده کنیم. وی راجع به خطوط قرمز اصلاحات ابراز داشت: اشتباه این است که اصلاحات را حزب می بینیم. احزاب مرامنامه دارند و خط قرمز دارند. مردم جامعه که رویکرد اصلاحات باید بگویند خط قرمزشان چیست؟ اگر کلیت آنها خط قرمز دارند بعد چنین خطی هست. این نماینده مجلس ششم با اشاره به اعتراضات دی ماه ابراز داشت: در دی ماه با من مصاحبه کردند، گفتند خیلی ها این شعار را می دهند. گفتم اگر شما از همان ها بپرسید، قانون و حقوق و کرامت خود را قبول دارید؟ اگر بگویند بله، بعد دنبال اصلاحات هستند. چون این نشانه اصلاحات است که از خواسته مردم و حضور مردم تمکین کند. آنچه در این ۲۰۰ سال دنبال می کرده، همین بوده هست. انتهای مشروطیت چیست؟ حکومت مردم. صفایی فراهانی اضافه کرد: اگر خط قرمزی در سیستم جامعه می خواهد مطرح شود، خط قرمز جامعه هست. این خط قرمز مبنایی می شود جهت خوب و بد ولی چون اصلاحات حزب نیست، نمی تواند مرامنامه داشته باشد و یک چیزهایی را رد و قبول کند. خاتمی اگر یک روز حزب تشکیل دهد، درست ولی تا هنگامی که حزبی ندارد او هم یکی از آحاد مردم است و باید تمکین کند.

وضعیت خاص

مردم از ما جلوترند

وی با اشاره به رشد جامعه مدنی بیان کرد: من شهادت می دهم بسیاری از مردها عضو احزاب اصلاح طلب به محض اینکه به آنها پیشنهاد وزارت می شد، رابطه ارزش را با حزب قطع می کردند. این نشان می دهد چقدر به مشی اصلاح طلبی اعتقاد دارند. در طول این ۲۱ سال فرایند نسبت به آنچه در قبل بود عوض کردن کرده ولی اگر مراد این است که کاملا باید دگرگون می شد. این اتفاق نیفتد. این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: هشت سال دولت با بحث اصلاح طلبی مخالفت جدی می کرد، در این پنج سال هم ما یک فرد اصلاح طلب جهت سطوح بالاتر گزینش نکردیم. من یادم است در دانشگاه شریف در وقت انتخابات گفتم این گزینش بین بد و بدتر هست. بعد بدیهی است چنین جامعه ای توقع نباید داشته باشد آنچه مطلوب است روند تکاملی باشد. همه این پرسشها هست. صفایی فراهانی افزود: سال چهلم بعد از انقلاب اسلامی تا معلمان کنار مجلس جمع می شوند، لباس شخصی ها می آیند که اینها را بزنند. نوع عملکرد مهم است که باید قبول کنیم مادامی که این اصول در جامعه پذیرفته نشود، اتفاق چشمگیری در جامعه نمی افتد. وی راجع به اوضاع ارائه لیست از سوی جریان اصلاحات در انتخابات ها یادآور شد: این ایراد واقعا وارد هست؛ چه در رابطه با مجلس و چه شوراها. مردم به تعدادی از افراد رأی دادند، چون مورد حمایت اصلاح طلبان بودند و خاتمی هم ناچار پشت آنها درآمده بود ولی حزب یا جامعه مدنی زمانی تاثیرگذار است که شکل شرکت یافته داشته باشد.

نظام مند شدن اصلاحات

این نماینده اسبق مجلس با بیان اینکه من گاهی در جبهه همکاری به احزاب می گفتم همه تان در یک فولکس واگن جا می شوید، بروید عضوگیری کنید چون مراد از حزب اثرگذاری هست، عنوان کرد: بعد از انتخابات مجلس در دو، سه مصاحبه هم گفتم که ما تجربه جبهه ملی را قبل از سال ۳۲ داریم که نسبتا جبهه موفقی بود و ما بیاییم نظام یافته جبهه اصلاحات را راه بیندازیم و کاری کنیم همین بحث هایی که می کنیم قانون مند شود. معلوم شود هر حزب چقدر رأی درون جبهه دارد و بر اساس آن افراد عمل کنند. صفایی فراهانی ادامه داد: نمی دانم نگرانی دوستان بالای ما چیست که ما به دنبال قانونمند کردن جبهه اصلاحات حرکت نمی کنیم. از همین احزاب را درون جبهه داشته باشیم تا محکم تر در جامعه حرکت کنیم، مطمئن باشید توانمندی اصلاح طلبان نیز زیاد خواهد شد و عملکرد مجلس ششم به اصلاحات صدمه نزد. وی در مورد عملکرد مجلس ششم و تاثیر آن بر اصلاحات گفت: این عملکرد به اصلاحات صدمه نزد. آیا شما واقعا به عنوان شهروندان کشور حضور آقای صادقی یا حضور آقای علی مطهری را در مجلس جهت جامعه مضر می دانید یا مفید؟ اگر مضر است بله مجلس ششم مضر بود ولی اگر احساس می کنید کاش امثال صادقی و مطهری در مجلس دهم پنجاه نفر بودند، هم در اقتصاد حرف می زدند، هم فرهنگ، هم سیاست خارجی و… بعد می گوییم مجلس ششم چنین شرایطی داشت.

در مجلس ششم

وی با بیان اینکه یکی از مزایای مجلس ششم برگزاری جلسات در روزهای دوشنبه ای که مجلس جلسه نداشت بود، اظهار داشت: ما آن روز را جهت هماهنگی بین نمایندگان تخصیص داده شده است داده بودیم که ببینیم کدام لوایح به نفع مردم است و کدام به ضرر و چطور باید رد کنیم یا تایید کنیم. کسانی که پشت قضیه بودند، این اوضاع را دوست نداشتند. همان چیزهایی را گفتند که بعد مجلس ششم در نمازجمعه گفتند. گفتند خدا را شکر مجلس ششم تمام شد. وی در مورد تصویرهای مدیر دولت اصلاحات و ناطق نوری در کنار هم در آستانه بیست و یک سالگی اصلاحات بیان کرد: آنچه امروز ناطق نوری به آن رسیده، طبیعی است که آن روز به آن نرسیده بود. من شخصا مذاکراتی در گذشته با هاشمی داشتم که با نظرات ایشان در آخرهای عمر ایشان متفاوت بود. ایشان شرایط خود را عوض کردن داده بود و به همین علت رویکرد جامعه نیز به او عوض کردن کرد. آقای ناطق نوری هم همین طور هست. این فعال سیاسی افزود: هرکس تلاش کند نشان دهد حافظ حقوق مردم است و جهت این حقوق حاضر است از همه چیز بگذرد، مردم به او روی خواهند آورد. در حزب توده هم داشتیم افرادی که متنبه شده است بوده و برگشته بودند و حتی قبل از انقلاب پذیرفته شده است بودند. اینها افکار کمونیستی خود را عوض کردن نداده بودند ولی نگاهشان به حزب عوض کردن کرده بود.

مهاجرت

صفایی فراهانی با اشاره به چشم انداز بیست ساله سال ۸۲ یادآور شد: ۱۷ جلد گزارش قبل از برنامه توسعه موجود هست. شرکت برنامه گزارش جامعی را به مسئولان کشور داد. خلاصه اش این بود که اگر رشد اقتصادی میانگین در این دوره زیر پنج درصد برود، ارزش های اجتماعی حتما سقوط می کند و بحران فراگیر می شود. بنا به آمارهای موجود رشد اقتصادی کشور عزیزمان ایران در ۲۰ سال گذشته زیر سه درصد هست. وی اضافه کرد: آنچه شما در دی ماه دیدید بروز و ظهور این پرسشها بود. از آن سمت همان طور که رهبری هم گفت عدالت مغفول واقع شده است هست. چون عدالت رعایت نشده، تعدادی شرایط مطلوب دارند و بسیاری شرایط نامطلوب. نحوه فکر مردم باز شده است و حقوق خود را می شناسند و دلواپس خودشان هستند. عامل این نگرانی را در میزان مهاجرت می بینید. این میزان از دوران جنگ هشت ساله زیاد است.

این نشان می دهد افراد حقوق خود را فهمیدند و فرایندهایی را می بینند که دلواپس اند. راستگویی به زیر ۱۰ درصد رسیده هست. این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: گزارشی دو سال پیش منتشر شد. در این گزارش می گوید بخش درستکاری و راستگویی مردم به زیر ۱۰ درصد رسیده و شارلاتانیزم و کلاهبرداری به بالای ۷۰ درصد رسیده هست. این ناشی از عملکرد در سطوح بالاتر و اجحاف به مردم هست. اینکه فکر کنیم اتفاق دی ماه دیگر اتفاق می افتد، راحت انگاری است چون در جامعه پرسشها مردم اوج رفته هست. صفایی فراهانی با بیان اینکه قرار بوده هشت درصد رشد اقتصادی داشته باشیم و اگر این رشد رخ می داد، فقر مطلق از بین می رفت و بیکاری ثابت می ماند، عنوان کرد: هنگامی که رشد به زیر سه درصد می رسید، معلوم است چه رخ داده هست. این است که باید تلاش کنیم جهت بردارها را عوض کردن دهیم ولی تا زمانی که دلواپس نشوند، حل نگرانی جهت کل جامعه هست.

پوست بیندازیم!

وی گفت : آیا فروردین ۹۲ فکر می کردید اصلاح طلبان حول روحانی جمع شوند؟ ما حزبی نداریم که از این ناحیه عمل کنیم. کشور ما در خاورمیانه، در مرکز بحران ها هست. ۲۸۶۰ دانشگاه داریم که هر سال یک میلیون فارغ التحصیل دارد. میزان آگاهی میانگین اینها بالاست و دسترسی ارزش به اطلاعات راحت هست. این نماینده مجلس ششم اضافه کرد: می شود به امید جامعه حرکت کرد و شناختی که جامعه از حقوق خودش و حقوق شهروندی پیدا کرده هست. امیدواریم نیروهایی که در سن من هستند، کنار بکشند. هنگامی که مدیر جمهور ۳۹ ساله در فرانسه کار می کند، نباید دلواپس باشیم. امروز دانش مهندسان جوان را بهتر از خودم می دانم. باید به نیروی جوان زیاد اعتماد کنیم. در طول مجلس و ریاست جمهوری آینده باید پوست بیندازیم تا کشور با سرعت بیشتری جلو برود.

مردم جلوتر از احزاب

صفایی فراهانی در مورد ناکامی اصلاحات از حمایت از مردم اظهار داشت: اصلاحات یک مشی است و این طور نیست که مدیر دولت اصلاحات در یک دوره آمده و این دوره به ایشان محدود می شود. فقط هم کشور عزیزمان ایران دنبال اصلاحات نبوده هست. در دنیا سوم دو اتفاق افتاده هست؛ یک گروه مثل مالزی و چین و هند با رهبران توانستند، اصلاحات را پیش ببرند. مقاومت در بعضی کشورها کماکان بالاست؛ چه در آسیا و چه در آفریقا و آمریکای لاتین. از ناحیه مردم این اتفاق می افتد. وی ادامه داد: ما هر لحظه فکر می کنیم اصلاحات باید متولی داشته باشد. مردم از احزاب اصلاح طلب جلو افتادند چون واقعیت زندگی خودشان هست. دلیلی وجود ندارد که تصور کنیم حتما این احزاب اصلاح طلب حاکمان پر قدرتی در جامعه می شوند، چه بسا گرایش های دیگر مردم در جامعه بروز کند.

نهایت اصلاح طلبی

صفایی فراهانی با تاکید بر اینکه اصلاحات منحصر به گروه خاصی نیست، تصریح کرد: این طور نیست که یک گروه سیاسی فقط انحصار اصلاحات را داشته باشد. تاجزاده و بقیه مواضع خود را می گویند. نه شما مرید آنها هستید و نه لزوما آنها خواستار به قدرت رسیدن هستند. صفایی فراهانی با بیان اینکه باید شاهد بلوغی در مردم باشیم که بدانند یک اقلیت محدود نمی توانند آنها را مهار کنند، خاطرنشان کرد: اگر به این شرایط برسیم مردم برنده شده است اند. مشی اصلاح طلبی مال کل مردم هست. نهایت اصلاح طلبی یعنی همین که مردم حاکمان خودشان باشند. جوامع توسعه یافته چه کردند؟

مردم اصلاح طلب

وی اضافه کرد: در ژاپن در یک دوره کوتاهی پنج نخست وزیر سقوط می کنند. چون مردم می خواهند. ولی رشد اقتصادی عوض کردن نمی کند چون رشد اقتصادی هم دست مردم هست. سال ۱۹۴۵ کشوری به نام کره جنوبی وجود نداشت. شکست ژاپن در جنگ جهانی دوم منجر به استقلال کره می شود. یک سال و نیم پیش چه اتفاقی در کره افتاد؟ افکار عمومی بدون شلیک یک گلوله مدیر جمهور را ساقط کرد. این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه مردم کره رهبری خاصی مدنظرشان نبود ولی خواستار حق بودند، ابراز داشت: این عنوان جهت کشوری است کشوری که سابقه تاریخی هم ندارد. شما سه هزار سال سابقه دارید. بعد می شود با استمرار پیگیری حقوق مردم کاری کرد. نباید تصور کنیم اصلاح طلبی منوط به احزاب اصلاح طلب هست. همه مردمی که دنبال حقوق خود هستند، اصلاح طلب اند.

آرمان

واژه های کلیدی: ایران | ایرانی | فراهانی | اصلاح طلب | اصلاح طلبان | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog